Ben-Hur horses

Prague Proms 2015

Vážení a milí posluchači, přicházíme k Vám s programem letošního, již 11. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. Jsem přesvědčen, že ani letos nebudete zklamáni.

Začínáme dne 10. 6. 2015 Open Air koncertem na Václavském náměstí, kdy už počtvrté uvedeme vaše oblíbené melodie filmového plátna.

Poprvé nás poctí svou návštěvou Buddy Rich Bigband. Ano, nejde o nikoho jiného, nežli samotného geniálního bicistu Bernarda „Buddyho“ Riche, který křižoval s výše uvedeným tělesem celý svět až do své smrti v r. 1987. Praha bude mít možnost vidět a slyšet dnes již letité současníky tohoto velkého umělce, kteří doplněni Bigbandem sv. Blažeje nechají zaznít ve Smetanově síni ty nejlepší kusy své největší slávy 21.6.

Na 23. 6. jsme připravili velké překvapení, především příznivcům počítačových her. Video Games Live je pořad, který debutoval ve světě teprve před deseti lety a během této krátké doby si získal nesmírnou popularitu. Příznivci této zábavy si pro svůj zážitek tentokrát přijdou do karlínského Fora.

Další z vrcholů festivalu se odehraje již 26. 6., kdy navážeme na loňskou spolupráci se slavnou broadwayskou Columbia Artists fascinujícím představením pod názvem Disney's Fantasia.  Světoznámé dílo kolektivu umělců proslulého Walt Disney Studia z r. 1940 budeme mít možnost sledovat s využitím moderní technologie, která nám umožní posoudit jeho dobové přednosti. Nádhernou hudbu Čajkovského, Stravinského, Debussyho a dalších provede ČNSO pod taktovkou amerického dirigenta Teda Sperlinga.

V úterý 30. 6. se v Praze představí neméně slavný bratr našeho loňského hosta trumpetisty Wyntona, saxofonista Branford Marsalis, který se, pro změnu v plně klasickém repertoáru, bude dělit o sólové party s trumpetistou Janem Hasenöhrlem. ČNSO nastoupí se svým častým hostem, osvědčeným americkým dirigentem a skladatelem Vincem Mendozou.

Dalším klasickým koncertem si ČNSO dne 2. července připomene americký svátek Dne nezávislosti, pod názvem Tribute to Independence. O téměř výhradně americký program se postarají Libor Pešek, ČNSO a Jeremy Winston Chorale. Tento sbor, vedený sbormistrem Jeremy Winstonem se nám podařilo získat i pro vystoupení v Chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře dne 5. 7.kde zazpívají á capella nejen gospely, ale i spirituály a klasický repertoár.

Ani v letošním ročníku nebude v programu chybět opera. V prvním případě to bude ČNSO, vedený dirigentem Marcellem Rotou, během večera nazvaného Opera Gala představí charizmatickou Mariu Luigi Borsi. Ta je vyhledávanou představitelkou lyrického sopránu a proslavila se nejen častou spoluprací s Andreou Boccelim, ale zejména působivým přednesem slavných partů z Verdiho nebo Pucinniho hudby. Tento tradiční repertoár doplněný Catalanim nebo Rossinim bude naplňovat program tohoto koncertu dne 7. 7. ve Smetanově síni. O pět dní později, dne 12.7. se tamtéž můžete zúčastnit koncertního provedení slavné Carminy Burany, k němuž přizval hostující dirigent ČNSO Steven Mercurio několik vynikajících hvězd Metropolitní opery (MET). Vedle sopránu Kiri Deonarine, uslyšíme kontratenoristu Rylanda Angela a barytonistu Edwarda Parkse, doplněné oblíbeným Českým filharmonickým sborem Brno.

V závěru nás ovšem čeká ještě jeden z dalších vrcholů festivalu, který zaujme netradiční dramaturgií. Známý anglický skladatel a dirigent Carl Davis, který s ČNSO spolupracuje již mnoho let, zkomponoval hudbu k slavnému němému velkofilmu z r. 1925, Ben-Hur. Dne 16. 7. uvidíme projekci tohoto slavného díla právě za doprovodu této skladby, v podání ČNSO a pod taktovkou samotného autora. Carlu Davisovi jsme se rozhodli ponechat také závěrečný koncert dne 19. 7. , který k Prague Proms neodmyslitelně patří – Hollywood Night.

Pro milovníky jazzu jsme připravili dva koncerty v pohyblivém jazzovém klubu The Loop, tentokrát na Občanské plovárně. Vystoupí na nich Christian Mc Bride Trio, které je proslavené spoluprací s celou řadou jazzových a rockových celebrit, jako jsou  Diana Krall, Herbie Hancock nebo Chick Corea. Další jazzovou sestavou jsou The Nomads, kterou tvoří Chris Minh Doky, Dave Weckl, Dean Brown, George Whitty. Příznivce netradičního žánru mohou zaujmout koncerty Jana Hrubého s Kukulínem nebo skupiny Pragasón – La música cubana en Praga. Obě tyto akce se odehrají v prostorách divadelní lodě Tajemství bratří Formanů. Velký zájem jistě vzbudí vystoupení Michala Horáčka se svými hosty Ondřejem Rumlem, Ruth Horáčkovou, Lenkou Novou nebo Františkem Segradem v Mercedes Benz Foru.

Vstupenky na festival, které jsou rozlišeny v pěti kategoriích a podle atraktivity koncertu v ceně mezi 150 – 2.000 Kč, lze zakoupit na ticket@cnso.cz.