Ryland Angel

Renomovaný kontratenorista Ryland Angel slaví úspěchy na divadelních i koncertních pódiích doma v Británii i v zahraničí. Jeho repertoár sahá od baroka až po role v nově zkomponovaných operách, psaných na zakázku nejvýznamnějších operních domů.

V poslední době účinkoval např. na pódiích divadel v St. Louis (Radamisto), New Yorku (Agrippina), Kolíně nad Rýnem (Semele), Amsterdamu (Rodelinda), v Utahu a Coloradu (Julius Caesar), dále vystoupil v newyorském Lincoln Centru, v Barbican Centru v Londýně, Toulouse, Lipsku, Dallasu, v Bostonu na Festivalu Early Music nebo v Národní pařížské opeře.

Spolupracoval také s Anglickou národní operou v Londýně (Monteverdiho Orfeo, Purcellova Královna víl nebo světová premiéra opery "Experiment doktora Oxe" Gavina Bryarse), s barcelonským Gran Teatre del Liceu (Královna víl), Vlámskou operou (Venuše a Adonis), pařížskou Operou Comique (Dido a Aeneas).

V Orffově Carmině Buraně se představil např. na pódiu newyorského Lincoln Centra či v Southbank Centru v Londýně. Koncertně vystupuje také v Janových Pašijích (J. S. Bach) či v Händelově Mesiáši (v londýnské Carnegie Hall).

Spolupracuje s řadou významných dirigentů a souborů staré hudby. Mezi ně patří např. William Christie, Rene Jacobs, Ivor Bolton, Nicholas McGegan, Roy Goodman, Christophe Rousset, Philippe Herreweghe, Christophe Coin, Gabriel Garrido, Cantus Koln, Le Concert Spirituel, Le Parlement de Musique, Ensemble of Early Music of New York, Ensemble La Fenice, Les Folies Françaises nebo Philharmonia Baroque of San Francisco.

Ryland Angel ztvárnil role v mnoha světových premiérách, nejnověji ve Spearsově opeře Wolf in Skins (ve Filadelfii), dále hlavní roli v opeře Tesla in New York skladatele Phila Klineho.

V roce 2006 získal nominaci na Grammy. Na svém kontě má více než 50 nahrávek (Charpentiera, Scarlattiho, Stradelly, Lorenzaniho, Periho, Händela, Monteverdiho, Beaujoyeuxe, Purcella, Bacha, Spearse, Rosenmüllera, Bobby McFerrina pro společnosti EMI, Universal, Sony, K317, Koch a Virgin Classics).

Ryland Angel složil a nazpíval titulní skladbu z připravovaného dokumentárního filmu "Mystery of Dante" společnosti Warner Bros. Nahrál i další soundtracky (Le Petit Prince, La Peau, Henry 4th, Machete a Heavenly Voices).

Ryland Angel