Ted Sperling

Ted Sperling je všestranný umělec, dirigent, herec, pianista, houslista, zpěvák, režisér a aranžér. Již třicet let se pohybuje v newyorském divadelním a koncertním prostředí. Nedávno byl jmenován uměleckým ředitelem sboru The Collegiate Chorale. Byl také ředitelem a dirigentem znovuobnoveného muzikálu South Pacific v Lincolnově centru, představení, které získalo cenu Tony Award. V roce 2005 získal Sperling další ceny: Tony a divadelní ocenění Drama Desk za orchestrální zpracování muzikálu The Light in the Piazza, pod kterým se podepsal i jako hudební režisér. Mezi další muzikály na nichž se jako aranžér nebo hudební režisér podílel patří Guys and Dolls, Dirty Rotten Scoundrels, The Full Monty nebo How to Succeed in Business Without Really Trying. Mezi jeho další úspěchy na muzikálových pódiích patří:  My Favorite Year, Kiss of the Spider Woman, Angels in America, Falsettos, Les Misérables, Drood, Roza nebo Sunday in the Park with George. Ted Sperling si rovněž zahrál v broadwayském představení muzikálu Titanic (roli kapelníka Wallace Hartleyho).

V Carnegie Hall dirigoval opery, mezi které patří The Mikado, Song of Norway nebo The Grapes of Wrath. V Lincolnově centru potom dirigoval operu Kurta Weilla The Firebrand of Florence a pro houstonskou Grand Operu a Audru McDonaldovou zpracoval operní monodrama Francise Poulanca Lidský hlas i světovou premiéru díla Send: Who are You? I Love You, skladatele Michaela John LaChiusy. Ted Sperling dirigoval koncerty nejvýznamnějších amerických orchestrů včetně Newyorské filharmonie, Sanfranciského symfonického orchestru a orchestrů v Pittsburghu, Detroitu, Phoenixu, Buffalu, a v neposlední řadě Chicagský symfonický orchestr. Pod jeho taktovkou účinkovali sólisté včetně takových jmen jako např. Audra McDonald, Deborah Voigt, Victoria Clark, Patti LuPone, Kelli O'Hara, Peter Hummock, Nathan Gunn, Brian Stokes Mitchell nebo Paulo Szot. V televizním přímém přenosu dirigoval také koncert "Saturday Night Live", kde jako hlavní hvězda vystoupil Michael Buble.

Vedle představení na Broadwayi dirigoval i další světové premiéry: např. The Other Josh Cohen, See What I Wanna See nebo Striking 12. Jako hudební režisér se podílel na představeních: A Man of No Importance, Wise Guys, Saturn Returns, Floyd Collins, A New Brain nebo Romance in Hard Times. Řídil četná představení koncertní řady American Songbook v Lincolnově centru.

Mnohé z premiér, které dirigoval, vyšly zároveň jako nahrávky: Ragtime and Dream True, písně k animovanému filmu Anastasia a filmové soundtracky The Manchurian Candidate, Everything Is Illuminated nebo 3 Backyards. Posledně jmenovaný získal cenu festivalu Sundance. Za svůj režijní debut, krátký filmový muzikál Love, Mum, získal Ted Sperling cenu režisérů na filmovém a video festivalu Black Maria. Objevil se rovněž ve filmu One Night Stand. 

V roce 2006 obdržel cenu Nadace Ted Shen Family. Ted Sperling je ředitelem Hudebního divadla Initiative při Public Theatre a kreativním ředitelem společnosti 24-Hour Musicals.

Image Not Found.