Noc v katedrále

Noc v katedrále

Do Kutné Hory jsme se moc těšili. Věděli jsme, že chrámové prostředí majestátné Barbory navodí slavnostní atmosféru, je mu přizpůsoben i program, a že zpěváci sboru Jeremyho Winstona se v něm cítí jako doma, protože většina z nich právě v některém z chrámových sborů začínala.

A tak tomu také skutečně bylo. V první polovině programu zněli Rachmaninov, Beethoven a ostatní klasici velmi slavnostně a majestátně, což se postupně změnilo v nadšeně angažované odhodlání a veselé odevzdání ve spirituálech a gospelech.

Co člen sboru, to individualita, tak často se střídali u sólových partů, že bylo těžko odhadnout, kdo z nich je upřednostňován pro ty nejtěžší. Lehkost, se kterou je podávali, vzbuzovalo v publiku opravdové nadšení, takže se nakonec muselo hodně přidávat.

Pro ty, kteří se do sv. Barbory včera nedostali, pořídil Český rozhlas na místě samém živou nahrávku, která brzy půjde do éteru. Spokojení návštěvníci si před chrámem vzrušeně vykládali dojmy a nezvykle dlouho se rozcházeli.

Při rozloučení na pozdní večeři jsme se sympatickými a přátelskými členy sboru probrali vše, co se obvykle mezi muzikanty přetřásá – od zpěvu a hudby, přes zážitky z vystoupení, studium, práci a dojmy z pobytu v Čechách. Moc se jim u nás líbilo a dostalo se nám ujištění, že se opravdu rádi budou vracet. Tak se těšme, že to bude hodně brzy!

Autor textu: JUDr. Jan Hodoušek