O festivalu

Vážení a milí posluchači,

s napjatým očekáváním Vaší reakce k Vám přicházíme s programem letošního, již 11. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms 2015. Nebylo nejlehčí jej sestavit již s ohledem na to, že loňský jubilejní festival jsme se snažili vyšperkovat tím nejlepším, co jsme si mohli dovolit. Jsem ale přesvědčen, že ani letos nebudou naši příznivci ani v nejmenším  zklamáni, a že hvězdy, které do Prahy přijedou, si v nich najdou velmi rychle vděčné fanoušky.

Zahajovací den 21. 6. nezůstane bez povšimnutí u hudebních fajnšmekrů, a to nejen starší jazzové generace. Po několika desetiletích nás poctí svou návštěvou legendární bigband  Buddyho Riche. Ano, nejde o nikoho jiného, nežli samotného geniálního bubeníka Bernarda „Buddyho“ Riche, který vystupoval jako geniální dítě již v osmnácti měsících svého věku a v dospělosti křižoval s výše uvedeným tělesem celý svět až do své smrti v r. 1987. Jsme velice pyšní na to, že Praha bude mít možnost vidět a slyšet dnes již letité současníky tohoto velkého umělce, kteří neztratili vůbec nic ze své invence, elánu a umění. Doplněni členy Bigbandu sv. Blažeje nechají zaznít ve Smetanově síni ty nejlepší kusy své největší slávy.

Na 23. 6. jsme připravili velké překvapení, především přiznivcům počítačových her. Video Games Live je projekt, který debutoval ve světě teprve před deseti lety a během této krátké doby si získal nesmírnou popularitu. Hrát bude samozřejmě Český národní symfonický orchestr a na plátně nebudou chybět "pecky" typu  Final FantasyHaloWorld of WarcraftSonic the HedgehogThe Legend of ZeldaKingdom Hearts, nebo Metal Gear Solid. Těšíme se na facebookové reakce nadšenců, zaměřených na počítačové hry, který si pro svůj zážitek tentokrát přijdou do karlínského Fora.

Další z vrcholů festivalu se odehraje již 26. 6., kdy navážeme na loňskou spolupráci se slavnou broadwayskou Columbia Artists zajímavým představením pod názvem Disney's Fantasia.  Světoznámé dílo kolektivu inženýrů, hudebníků, tanečníků a jiných umělců proslulého Walt Disney Studia budeme mít možnost sledovat s využitím té nejdokonalejší technologie, která nám umožní posoudit, jak revoluční a moderní tento snímek v r. 1940 byl. Nádherná hudba, která jej doprovodí, pochází z pera Beethovena, Čajkovského, Stravinského, Debussyho a dalších. ČNSO tentokrát povede americký dirigent Ted Sperling.

V předloňském programu festivalu jsme měli možnost slyšet vynikajícího amerického trumpetistu Wyntona Marsalise. Letos se dne 30. 6. představí v Praze jeho neméně slavný bratr, saxofonista Branford, který se, pro změnu v plně klasickém repertoáru, bude dělit o sólové party s trumpetistou Janem Hasenöhrlem. ČNSO nastoupí se svým častým hostem, osvědčeným americkým dirigentem a skladatelem Vincem Mendozou.

Dalším klasickým koncertem si festival připomene americký svátek Dne nezávislosti, když dne 2. 7. vystoupí ve Smetanově síni ČNSO s dirigentem Liborem Peškem v koncertu Tribute to Independence. Ten si bude při podání výhradně amerického repertoáru předávat taktovku se svým americkým kolegou, dirigentem Jeremy Winstonem a můžeme se těšit na skvělý pěvecký výkon sboru Jeremy Winston Chorale. Jsme velice rádi, že se nám sbor podařilo získat ještě také pro vystoupení v chrámu sv. Barbory v Kutné hoře dne 5. 7., kde představí svůj nejen gospelový program, ale i spirituály a klasický repertoár.

Ani v letošním ročníku nebude v programu chybět opera. V prvním případě to bude ČNSO, vedený dirigentem Marcellem Rotou, který v programu Opera Gala představí charizmatickou Mariu Luigi Borsi.  Ta je vyhledávanou představitelkou lyrického sopránu a proslavila se nejen častou spoluprací s Andreou Boccelim, ale zejména působivým přednesem slavných partů z Verdiho nebo Pucinniho hudby. Tento tradiční repertoár doplněný Mozartem, Catalanim nebo Respighim bude naplňovat program tohoto koncertu dne 7. 7. ve Smetanově síni. V druhém případě to bude tamtéž dne 12. 7. koncertní provedení slavné Carminy Burany, k němuž přizval hostující dirigent ČNSO Steven Mercurio několik vynikajících hvězd Metropolitní opery. Ty budou v Praze vystupovat poprvé, a tak vedle sopranistky Kiri Deonarine, uslyšíme kontratenoristu Rylanda Angela a barytonistu Eda Parkse. Dokonalou atmosféru zaručeně dodá oblíbený Český filharmonický sbor Brno a příznivci operního žánru se tak mají opravdu na co těšit!

Nezvratným důkazem toho, že Prague Proms, jako každý rok, přiváží do Prahy hvězdy nejzářivější, je mimořádné vokální kvarteto s hvězdným „primáriem“ – umělkyní výjimečného formátu, sopranistkou Annou Netrebko. Jejími partnery v programu árií, duet a ansámblů z italských oper budou další slavní umělci: mezzosopranistka Ekaterina Gubanova, tenorista Aleksandrs Antonenko a basista Ildar Abdrazakov. Pěvce doprovodí Český národní symfonický orchestr za řízení Marca Armiliata.

No a zde už se v klasickém programu letošních Proms pomalu blížíme k závěru. V tom nás ovšem čeká ještě jeden z dalších vrcholů festivalu, který zaujme netradiční dramaturgií. Známý anglický skladatel a dirigent Carl Davis, který s ČNSO spolupracuje již mnoho let, zkomponoval hudbu k slavnému němému velkofilmu z r. 1925, Ben-Hur. Náš posluchač bude mít možnost zhlédnout projekci tohoto slavného díla dne 16. 7. právě za doprovodu této skladby, v podání ČNSO a pod taktovkou samotného autora. Carlu Davisovi jsme se rozhodli ponechat také závěrečný koncert dne 19. 7. s oblíbenou filmovou hudbou hollywoodské produkce, která je v průběhu festivalu v posledních letech tolik vyhledávaná.

Nemohu ovšem nezmínit některé další koncerty, které festival nesmírně obohatí, a které mají své pravidelné posluchače a obdivovatele. K těm nejvyhledávanějším bude patřit zcela nepochybně vystoupení Christian Mc Bride Tria, které je proslavené spoluprací s celou řadou jazzových a rockových celebrit, jako jsou  Diana Krall, Freddie Hubbard, Herbie Hancock, Pat Metheny, Jack DeJohnette, Roy Haynes nebo Chick Corea. Slavné trio vystoupí v The Loop Jazz Clubu na Občanské plovárně, stejně jako oblíbená a hvězdami nabitá sestava The Nomads, vedená Chrisem Minh Dokym. Příznivce netradičního žánru zaujme koncert Jana Hrubého & Kukulín, nepřehlédnutelné postavy bigbeatové scény a keltské či irské hudby, inspirované J. R. Tolkienem, který bude mít tentokrát promsovou premiéru v prostorách lodě bratří Formanů Tajemství. Tam také plánujeme umístit vyhledávanou latinsko americkou sérii sonu, salzy, chachachá nebo danzónu v podání skupiny Pragasón – la música cubana en Praga. Velký zájem jistě vzbudí vystoupení Michala Horáčka se svými hosty Ondřejem Rumlem, Ruth Horáčkovou, Lenkou Novou nebo Františkem Segradem v Mercedes Benz Foru.

Vstupenky na festival v ceně mezi 150 – 5.995,-Kč lze zakoupit na www.pragueproms.cz v sekci Program.