Jan Hasenöhrl

Jan Hasenöhrl vystudoval HAMU v Praze u prof. Václava Junka. Je laureátem mezinárodních soutěží Concertino Praga a Pražské jaro. V průběhu dosavadní umělecké dráhy působil v řadě souborů a orchestrů (Filmový symfonický orchestr, Orchestr opery ND, Pražský komorní orchestr, Universal Brass, Symfonický orchestr Českého rozhlasu). Od roku 1993 je prvním trumpetistou Českého národního symfonického orchestru. Jako sólista nebo člen hudebních souborů koncertoval téměř po celé Evropě, ze zámořských zemí jmenujme Japonsko, Koreu, Dubaj, Mexiko, USA a pětici států Jižní Ameriky. K jeho nejvýznamnějším počinům patří sólová vystoupení s English Chamber Orchestra (Velká Británie 1998), v Chicago Symphony Hall s Chicago Chamber Orchestra (1998), v londýnské Cadogan Hall s ČNSO (2010) a v pražském Obecním domě premiéra „Delta Concerto“ pro trubku a orchestr od skladatele Lalo Schifrina (věnováno Janu Hasenöhrlovi; 2011).

Jan Hasenöhrl má na svém kontě desítky projektů pro Český rozhlas a Českou televizi, autorská CD s formací La Parada, na kterých spolupracoval s Lukášem Chejnem a Petrem Benešem, a jako jazzový nadšenec měl možnost zúčastnit se v roce 2012 prestižního koncertu s Vincem Mendozou, na kterém sdílel pódium Obecního domu s opravdovými legendami; Randy Breckerem a Bobby Shewem.

Premiéra trumpetového koncertu New York Stories, kterou Vince Mendoza napsal pro Jana Hasenöhrla proběhla v rámci sezóny ČNSO v roce 2014. Ve stejném roce ji Jan Hasenöhrl úspěšně provedl na konferenci ITG ve Philadelphii a následn nahrál na CD. Pro svou výjimečnost zazní pod vedením autora na Prague Proms opět v létě tohoto roku.

Jan Hasenöhrl je spolu s legendárním dirigentem Zdeňkem Košlerem zakladatelem Českého národního symfonického orchestru.

Jan Hasenöhrl