Marco Armiliato

Charismatický italský dirigent Marco Armiliato patří v posledním desetiletí k neuznávanějším a také nejvytíženějším operním dirigentům. Jeho debuty v roce 1995 v benátském Teatro La Fenice (Lazebník sevillský) a ve Vídeňské státní opeře (Andrea Chénier) a jeho spolupráce s Lucianem Pavarottim na koncertech zahájily umělcovu úspěšnou kariéru, která jej přivedla do nejvýznamnějších operních domů světa.

V USA působí především v newyorské Metropolitní opeře, kde od svého debutu v roce 1998 dirigoval více 360 představení (Anna Bolena, Trubadúr, Bohéma, Stiffelio, Madama Butterfly, Tosca, Sly, Aida, Ernani, Turandot, Rigoletto, Cyrano z Bergeracu, Francesca da Rimini, Dcera pluku, Vlaštovka, Náměsíčná a Lucia di Lammermoor). Spolupracuje rovněž se San Francisco Opera, na podzim 2013 debutoval v Lyrické opeře v Chicagu (Madama Butterfly). Mezi jeho závazky v evropských operních domech v posledních letech figurují Tosca, Rigoletto, La traviata, Turandot a Bohéma (Bavorská státní opera), Aida, Madama Butterfly a Tosca (Arena di Verona), La traviata, Andrea Chénier a Tosca (Vídeňská státní opera), Dcera pluku a Lazebník sevillský (Opéra de Paris), Děvče ze Západu a La traviata (Opernhaus Zürich).

Dirigoval rovněž orchestr La Scaly na koncertě k zahájení výstavy Expo 2015 na milánském náměstí Piazza del Duomo. K vrcholům sezony 2015/2016 patří vystoupení v Metropolitní opeře (Trubadúr a Anna Bolena), ve Vídeňské státní opeře (Bohéma, Romeo a Julie, Simon Boccanegra a Manon Lescaut) či v Gran Teatre del Liceu v Barceloně (Lucia di Lammermoor). Marco Armiliato má na svém kontě rozsáhlou diskografii, jeho nahrávka Verismo s Renée Fleming získala v roce 2010 cenu Grammy.

Image Not Found.