John Nardolillo

Americký dirigent John Nardolillo se pravidelně objevuje v čele předních symfonických orchestrů v nejvýznamnějších hudebních centrech USA, kterými bezesporu jsou např. Seattle, San Francisco, Detroit, Atlanta, Dallas a mnoho dalších. V právě uplynulých sezónách debutoval s Boston Pops a absolvoval turné se symfonickými orchestry Indianapolis a Milwaukee. John Nardolillo dirigoval koncerty v Carnegie Hall, ve washingtonském Kennedyho centru, v Kimmel Centru ve Filadelfii nebo v Národním centru múzických umění v Pekingu a Centru orientálních umění v Šanghaji.

V blízké době čekají Johna Nardolilla koncerty s Lang Langem, Itzhakem Perlmanem, Joshuou Bellem, Gilem Shahamem, Sarah Changovou, Lynnem Harrellem, Denyce Gravesovou, Christine Brewerovou, Angelou Brownovou a Cynthií Lawrencovou, dále s Marvinem Hamlischem, s kapelou Pink Martini a dalšími významnými umělci.

John Nardolillo zahájil svou profesionální dirigentskou dráhu v roce 1994 na festivalu ve francouzském Sully. Od té doby dirigoval koncerty ve Spojených státech, Francii, Německu, Itálii, Norsku, Švédsku, Dánsku a Číně. Vedle abonentních koncertů významných amerických orchestrů, je zván na letní festivaly a koncerty populárnějšího žánru, diriguje výchovné koncerty a účinkuje v televizních a rozhlasových pořadech. Natáčel pro nahrávací společnosti Naxos a Albany, a jeho jméno se objevilo i v článcích a recenzích v New York Times, Washington Post, Boston Globe, Opera News, the American Record Guide, Billboard, Fanfare Magazine a Vanity Fair.

Nardolillovy koncerty přenášely televizní a rozhlasové stanice po celém světě (NBC, ESPN, NPR, PBS, BBC, CBC, čínská TV společnost CCTV, německá televize ARD, švédská stanice SVG nebo italská RAI). Na podzim roku 2010 Nardolillo dirigoval slavnostní zahájení Světových jezdeckých her, kterého se zúčastnilo přes 1500 účinkujících a na 200 koní. Přímý přenos shlédlo na NBC 39 milionů televizních diváků ve Spojených státech, a odhadem více než 500 milionů ve zbytku světa. Na jaře roku 2013 dirigoval koncert v Pekingu, který na Čínské státní televizi vidělo přes 1 miliardu diváků.

Mezi operní premiéry, které John Nardolillo nastudoval, patří newyorské představení opery Thomase Pasatieriho Bůh nám žehnej, nahrávka Pasatieriho další opery Hotel Casablanca nebo premiéra opery Josepha Babera Řeka času. Z dalších operních představení, která dirigoval, jmenujme Porgy a Bess, Madama Butterfly, La Bohème, Netopýr, La Traviata, Perníková chaloupka, Figarova svatba, Kouzelná flétna, Don Giovanni, Carmen, Lucie z Lammermooru, Gianni Schicchi, Sestra Angelika, Romeo a Julie, Falstaff, Les Misérables a Fantom opery. V nadcházející sezóně bude dirigovat inscenace Hoffmannových povídek a opery Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.

Od roku 1998 spolupracuje John Nardolillo také  s folkovým zpěvákem Arlem Guthriem. Společně vystoupili s orchestry po celých Spojených státech. Mnoho z těchto koncertů přenášely televizní společnosti, jako např. koncert v roce 2001. Na bostonském nábřeží se tehdy sešlo přes 500.000 diváků. 

Od roku 2004 zastává John Nardolillo pozici ředitele orchestrů na University of Kentucky School of Music. Je také zván na hudební kurzy pořádané předními univerzitami včetně Eastman School of Music, Yale University, konzervatoří v ruském Petrohradu nebo konzervatoří v Pekingu. 

John Nardolillo se narodil v roce 1971 ve městě Bend v Oregonu. Vystudoval housle a dirigování na Clevelandském hudebním institutu a Konzervatoři George Peabodyho, kde absolvoval (dirigování) u prof. Fredrika Prausnitze.

Image Not Found.