Ildar Abdrazakov

Ildar Abdrazakov patří k nejvýznamnějším světovým pěvcům – basistům. Od svého debutu v milánské La Scale v roce 2001 se ruský pěvec pevně usadil na všech prestižních světových scénách včetně Metropolitní opery v New Yorku, Vídeňské státní opery či mnichovské Bavorské státní opery. Je rovněž aktivním koncertním pěvcem, vystupoval na slavném londýnském festivalu BBC Proms či v newyorské Carnegie Hall, a spolupracuje s významnými orchestry včetně Chicagských symfoniků a Vídeňských filharmoniků. K jeho nejparádnějším rolím patří Mozartův Figaro (Figarova svatba), Don Giovanni i Leoporello (Don Giovanni), Mefistofeles (Gounod: Faust a Berlioz: Faustovo prokletí), Oroveso (Bellini: Norma) a Rossiniho Selim (Turek v Itálii) a Assur (Semiramide). Ruský basista proslul také svými verdiovskými kreacemi: Walter (Luisa Miller), Banco (Macbeth), Oberto a Attila.

Pěvcova diskografie zahrnuje nahrávky Verdiho Requiem s Riccardem Mutim a se Chicagskými symfoniky (cena Grammy), Cherubiniho Mše, Šostakovičovy Suity na Michelangelovy verše, Rachmaninovovy neznámé opery Ubohý rytíř a nevydaných Rossiniho písní s Riccardem Chaillym. Podílel se rovněž na DVD s operami Oberto, Norma, Lucia di Lammermoor a Attila. V lednu 2014 vydala firma Delos jeho debutové sólové CD s názvem Power Players: Russian Arias for Bass a v září 2014 vydal Deutsche Grammophon na DVD/BluRay Borodinova Knížete Igora z Metropolitní opery s Abdrazakovem v titulní roli.

Ildar Abdrazakov se narodil v roce 1976 v Ufě, hlavním městě Baškirské republiky Ruské federace. Vítězství v mezinárodní televizní soutěži Marie Callas v Parmě v roce 2000 ho vyneslo na mezinárodní scénu a zajistilo mu debut v milánské La Scale. Od roku 2007 je Abdrazakov vyslancem filantropické iniciativy Zegna & Music. Projekt zahájila v roce 1997 italská módní firma Ermenegildo Zegna, která se proslavila především výrobou luxusních pánských obleků. Na svých koncertech je nosí také Ildar Abdrazakov.

www.ildarabdrazakov.com

Ildar Abdrazakov je zastupován agenturou CSAM.

Image Not Found.