Anna Netrebko

ANNA NETREBKO

„Kralující nová diva počátku 21. století“ (Associated Press) Anna Netrebko je fenoménem operního světa a patří k celosvětově nejuznávanějším operním a koncertním pěvkyním. Sopranistka ruského původu se pravidelně objevuje v titulních rolích ve všech světových operních domech a velmi často vystupuje na koncertech v prestižních koncertních síních i v arénách před desítkami tisíc posluchačů. Její vystoupení pod širým nebem v berlínské Waldbühne v předvečer finále světového fotbalového šampionátu (2006), ve vídeňském Schönbrunnu (2008) nebo na moskevském Rudém náměstí (2013) byly natočeny televizí a sledovaly je miliony lidí na celém světě, stejně jako zahájení Zimních Olympijských her 2014 v Soči, kde Anna Netrebko zpívala olympijskou hymnu.

Anna Netrebko nahrává exkluzivně pro Deutsche Grammophon a na svém kontě má rozsáhlou diskografii, která obsahuje sólová alba i kompletní operní nahrávky a DVD. Četné pocty a vyznamenání zahrnují dvě nominace na cenu Grammy, titul Musical America „Hudebník roku 2008“, německou prestižní cenu Bambi Award, britské ceny Classical Awards v kategorii „Pěvec roku“ a „Umělkyně roku“ a devět německých cen ECHO Klassik. V roce 2005 obdržela Ruskou státní cenu (nejvyšší státní vyznamenání v oboru umění a literatury) a v roce 2008 jí byl propůjčen titul „Národní umělkyně Ruska“. V roce 2007 ji časopis TIME, jako první interpretku klasické hudby, zařadil mezi sto nejvlivnějších osobností planety.

Anna Netrebko se narodila v roce 1971 v Krasnodaru; zpěv studovala na petrohradské konzervatoři a na jevišti debutovala v Mariinském divadle. Je zapálenou zastánkyní dětských práv, podporuje mnohé charitativní organizace včetně SOS vesniček Kinderdorf International a Ruské společnosti pomoci dětem. V roce 2006 se stala celosvětovou tváří klenotů Chopard. Ma dvojí občanství, ruské a rakouské.

V Praze Anna Netrebko poprvé vystoupila 23. 11. 2012: česká metropole se tehdy stala zásluhou agentury Nachtigall Artists součástí jejího evropského turné s operou Jolanta P. I. Čajkovského.

www.annanetrebko.com

 

Anna Netrebko je zastupována agenturou CSAM.

Anna Netrebko nahrává exkluzivně pro Deutsche Grammophon.

Anna Netrebko nosí šperky značky Chopard.

 

Image Not Found.